En uzun ömürlü insanlar hangi ülkelerde yaşıyor?

İnsanların bir asır boyunca gençlik iksirini bulmak için birçok uğraş verdiğini biliyoruz. Ama bu iksir hala bulunamamış olsa bile bazı ülkelerde insan ömrünün dünya ortalamasına göre 71 yıl daha fazla olduğu söyleniliyor. Bizler de sizler için uzunca ömür yaşayan insanları bir araya getirip derledik;
JAPONYA;
Bu şehirde ortalama yaş kapasitesi 83 yaştır. “Ölümsüzler diyarı” olarak tanınmış olan Okinawa adası uzun ömürle alakalı bilimsel araştırmaların merkezi haline gelmiştir. Japonya’nın Güney bölgesindeki adalarda 100 yaşını geçmiş yaklaşık olarak 400 insan bulunuyor. Japonya’da yaşlılar düzenli bir sosyal yaşam ile hayatını sürdürüyor. Ve buradaki uzun ömrün sırrı ise beslenme ile alakalıdır. Şehirde genellikle peynir, tatlı patates ve balığa dayanıyor.

İSPANYA;
İspanya’da ki ortalama ömür sayısı 82,8 yıldır. Zeytinyağı, sebze ve şaraptan meydana gelen Akdeniz diyeti kadar ‘siesta’nın da payı çok yüksektir. İspanya kentlerinde genellikle araba kullanımı az yürüyüş ise çoktur. Öğleden sonra saat 2.00-5.00 arasında dükkanlar kapanır ve hayat orada durur. İspanyollar kısa vakitli öğle yemeklerinde sağlıklı beslenmede oldukça zorlanıyor. Ama 2-3 saatlik aralarda evlerine veya restorana gidip karnını doyurabilirler. Ve burada insanlar gidecekleri yere araçları ile değil de ya bisikletleri ile giderler. Ya da yürüyerek giderler.

SİNGAPUR;
Singapur’da ki ortalama ömür sayısı ise 83,1 yıldır. Mucize olarak adlandırılan bir sağlık sistemine sahiptirler. Bebek ölümleri en düşük seviyelerde ve onları önleyen bakımları da bulunuyor. Singapur’da birçok insanı spor yaparak görmek oldukça mümkündür. Burada spor ve egzersiz yapmak kültürün bir parçasıdır. Ve insanların ruh sağlığının gelişmesi için park bile açmışlardır. Hatta sigara ve alkole uygulanan vergi fiyatı diğer ülkelere göre çok fazladır.
+