En sağlıklı 4 kış meyvesi

kis_meyvelerinin_yararlari

Kışın herkesin dolabında mutlaka bulunması gereken meyveleri araştırdık. İşte en sağlıklı 4 kış meyvesi ve sağladığı faydalar;
1- Elma: Elma içerdiği antioksidanlar nedeni ile bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirerek bizi hastalıklara karşı korur. Potasyum bakımından da oldukça zengin olan elma, kabızlığı önler, bağırsaklarımızın ve midemizin düzenli çalışmasını sağlar. Dişleri temizler daha beyaz görünmesini sağlar.
2- Armut: Tansiyonu düzenler ve kansızlığa iyi gelir. Kabızlığı önler idrar söktürücüdür. Böbreklerinde kum veya taş olanların bunları vücuttan dökmesini sağlar. Kanı temizler. Sinirleri rahatlatarak, romatizma ve sindirim sistemi rahatsızlıkları olanlara iyi gelmektedir.

3- Muz: Özellikle mideye çok faydası olan muz,ülser ve gastrit rahatsızlığı olanlara çok iyi gelir. Kolestrolü düzenler ve kan dolaşımını düzene sokar. Kabızlığı önler. Rahatlatıcı etkisiyle stresi azaltır.
4- Kivi: Astımı önler, nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelir. Bol miktarda antioksidan ve vitamin içerir. Yüksek lif özelliği sayesinde kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.