Duty Free’den hangi üründen ne kadar alabilirsiniz?

Duty Free’den hangi üründen ne kadar alabilirsiniz?

Duty Free alışveriş, vergiden muaf alışveriş demektir. Duty Free alışveriş yapabileceğiniz mağazalara yurt dışına çıkarken ya da yurt dışı dönüşlerinde uğrayabilirsiniz. Son moda saatlerden, butik kozmetik ürünlerine, parıltılı lüks parfüm şişelerinden, ithal çikolata ve atıştırmalıklara dışarıdan daha uygun fiyata sahip olma fikri kulağa oldukça hoş gelmektedir. Ancak şunu belirtmekte fayda var; yurt dışına çıkan ya da yurt dışından Türkiye’ye giriş yapacak olan yolcular belirlenen limitler doğrultusunda Duty Free alışverişi yapabilirler. Peki hangi üründen ne kadar alınabilir?

Tütün ve Türün Ürünleri
Türkiye’ye giriş yaparken İstanbul ve diğer şehirlerdeki havalimanlarında bulunan bu mağazalardan tek bir seferde toplamda 3 karton sigara alma hakkınız bulunuyor. Purolardan da her bir yolcu 50 adet alarak beraberinde taşıyabilir.

Alkollü Ürünleri
Yüzde 20 ve daha fazla alkol oranına sahip içkilerde her bir yolcu bir litre alabiliyor. Şarap, şampanya ve diğer alkollü içeceklerde ise bu sınır 2 litre.
Kozmetik Ürünleri
Parfüm ve kolonya gibi kozmetik ürünlerinde ise sınır toplamda 600 mililitreyi geçemiyor.
Gıda Ürünleri
Çay ve kahve gibi gıda ürünlerinde toplam ürün 1 kilogramı geçmemeli. Çikolata ve şekerlemeler için sınırınız ise 2 kilogram.