Dünya’nın sıradışı sokakları

en_siradisi_sokaklar

Dünyada görülmesi gereken çok ilginç ve sıradışı sokaklar var. Dünya üzerinde görebileceğiniz en sıradışı sokakları araştırdık, işte o sokaklar;
Baldwin Sokağı:Yeni Zelanda’daki Baldwin sokağı, görenleri hayrete düşüren cinsten. Çünkü bu sokak, dünyanın en dik sokak olma ünvanına sahip. Yürüyerek bile tırmanması güç olan sokağın dikliği 35 derecedir. İngiliz mühendisler sokağın coğrafyasını göz önüne almadan, harita üzerinde basit bir şekilde karelere bölerek yapmışlardır. Haliyle de ortaya böyle bir sokak çıkmış.

Lombard sokağı:San Francisco’daki Lombard Sokağı, şehir merkezindeki bir tepede bulunuyor. Dünyanın en kıvrımlı yolu olarak bilinen bu sokak, 8 dönemeçten oluşuyor. Bu kadar çok dönemeçin oluşma sebebi ise, yolun araba için çok dik olmasından kaynaklanıyor.

9 Temmuz Caddesi: Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in ana caddesi olan 9 Temmuz Caddesi, dünyadaki en geniş yol ünvanına sahip. Karşılıklı yedişer şeritten oluşan bu cadde, 4 km uzunluğunda ve 140 metre genişliğinde.

Parlamento Sokağı: İngiltere’nin Exeter kentinde bulunan Parlamento sokağı, 0.64 metre ile dünyanın en dar sokağıdır. 50 Metre uzunluğundaki bu dar sokağın tarihi 1300′lü yıllara kadar dayanıyor. Ayrıca bu sokakta dört binanın giriş kapısı da bulunuyor.