Dünya’nın ikinci “Sualtı Müzesi” Antalya’da!

Gelişmiş turizm bölgeleri ve gezilecek yerleriyle Antalya her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Ülkemizin adeta turizm kalesi Antalya’ya yeni turist kazandıracak projeler devam ediyor.

Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesini liderliğini üstlenmesiyle oluşturulan Side Sualtı Müzesi fazladan her yıl 500 bin turisti daha Antalya’ya çekecek. Her biri hem ülkemizin hemde dünya tarihinde önemli yer edinmiş değerlerin temalarından oluşan sualtı müzesi şimdiden heyecan uyandırdı. Kurtuluş Savaşı, deve kervanı, Mevleviler, mitolojik çağda deniz tanrısı Posedion gibi 5 ayrı temadan oluşan 110 heykel yerleştirilecek. Haziran ayı içerisinde hizmete girmesi beklenen sualtı müzesi Dünya’nın ikinci sualtı müzesi unvanını sahiplenecek olan müze ilk yıl turizm sektörüne fazladan 10 milyon euro katkı sağlaması bekleniyor.

Dünya gazetesinden Fikri Cinokur’un haberine göre, DTO Antalya Şube Başkanı İnanç Kendiroğlu, Meksika’da bulunan dünyanın ilk sualtı müzesi belgeselini izledikten sonra benzerini Türkiye’de de gerçekleştirmeyi hayal ettiğini belirterek, “Denizcilik sektörüne yılda 500 bin ek turist çekmeyi hedeflediğimiz sualtı müzesi projesi için çalışmalara başladık. Müzeyi Side’de kurmak için hazırladığımız projeye Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’ndan (BAKA) destek de aldık” dedi.