Dünyanın en hızlı kadınları ile tanışın!

Havada, karada, suda ve her yerde! Red Bull Formulaz’da bu yıl da düzenlenen yarışmaya kadınlarda katılıyor. İşte göze çarpan o başarıları ile dünyanın en hızlı kadınları. İster havada olsun, ister yerde ve suda hızlı olmak isteyen bir kişinin sahip olması gereken tek önemli şey cesaret ve çılgınlıktır. Bu yıl Red Bull Formulaz’da kadınlar ilk defa yarışacak.
En hızlı uçan kadın;
İsim: Ellen Brennan
Hız: 190 km/saat
Brennan, dünyanın en iyi wingsuit pilotlarından birisidir. Son zamanlarda yapmış olduğu BASE atlayışlarda üst üste rekorları kırarak kendisini herkese kanıtladı. Ve uçaktan yaptığı atlayışla 230 km/saat hıza ulaşabilmiş tek kadın olarak bilinir. “İlk atlayışımı yaptığımda, bu işi nasıl bu kadar iyi yaptığıma kendim bile şaşırmıştım. Daha sonraki fırsatları da hep atlayış yapmak için değerlendirdim. Artık uygun olan her fırsatta ve koşulda bunu tekrarlamak istiyorum’ şeklinde konuştu.

En hızlı elektrikli araç sürücüsü;
İsim: Eva Håkansson
Hız: 434.9 km/saat
Håkansson’un kullanmış olduğu KillaJoule, araba ve motosiklet karışımı ile oluşan bir araçtır. Uzun zaman boyunca bütün vaktini ve paralarını bu işe harcamış olan mühendis, rekorundan sonra tüm çalışmalarını Johnnie Walker’ın bir tanıtım projesi için ona satmayı kabul etmiş. “Rekor hızını geçtiğimde sanki başka bir dünyaya ışınlandım ve bu çok çılgınca bir şeydi” dedi.

En hızlı sörfçü
İsim: Zara Davis
Hız: 84.87 km/saat
Yaşadığı normal hayatında bir ortopedi uzmanı olarak çalışan Davis bu aralar Namibya’da özel olarak inşa edilmiş kanalda hız denemesi yapıyor. Zara rekor kırma denemelerine başlayana dek ve bu zamana kadar sadece iki kadın 40 knot (74 km/saat) hızın üzerine çıkmayı başarmıştır. Zara ise bu tüm rekorların üstüne kendi rekorunu koyup ortalığı paramparça etti. “Dalgalı yüzeye sahip bir parkurumuz bulunuyor. Denemeler esnasında ise 45 knot hızı gören sert bir rüzgarla sörf yapmaya çalışıyoruz.”

Motosikleti ile yedi defa rekor kıran kadın
İsim: Valerie Thomp
Hız: 350.53 km/saat
Dünyanın en hızlı kadın motosiklet sürücülerinden birisi olan Thompson ve Bonneville 200 MPH Club’a üye olan ender kadınlardan olarak biliniyor. Rekoru ise CTEK BMW S 1000 RR ile geçen yıl kırmış olan Valerie Thompson, önümüzdeki gelecek ay bir deneme daha yaparak bu rakamları daha çok ilerletmeyi planlıyor. “Bu işe başladığım ilk dönemlerde bir kadın gibi davranmamaya dikkat ediyordum. Ama sonraki zamanlarda güvenmeye başladım ve emin olun sürdüğünüz motor asla sizin cinsiyetiniz ile ilgilenmiyor.”

Dört tekerlek üzerindeki en hızlı kadın;
İsim: Jessi Combs
Hız: 632.39 km/saat
Bir otomobil ve bir F-104 savaş uçağının karışımından oluşan bu aracın sürücüsü, aynı zamanda da TV sunucusu olan Jessi Combs. Oregon’daki bir göl yatağında 693.49 km/saat hıza ulaşmış olan Combs, bütün rekorları paramparça etmeyi başardı. Ve karada ki en hızlı kadın unvanı ise 1976 yıllarında 823.98 km/saat sürata gelmiş Kitty O’Neal olsa bile SMI Motivator teknik olarak 3 tekerlikli bir araçtı.

İki tekerlek üzerindeki en hızlı kadın;
İsim: Becci Ellis
Hız: 425 km/saat
Becci’nin kocası tam üç yıl boyunca 1300 cc’lik bir Hayabusa motorunun üzerinde turbonun gücünü denedi. Ellis, 2014 yılında o motosikletle dünya rekoruna ulaştı. Ve bu yıl yaşamış olduğu talihsiz kaza olmasaydı rekorunu daha çok ileriye sürmeyi planlıyordu. “Bu sadece rekor kırmak ile ilgili bir konu değil. Bu, bizim uzun süre boyunca üzerinde çalıştığımız bütün her şeyin bir araya gelmiş hali. Şimdi motorumuzu tekrar toplayıp eskisinden daha süratli hale getireceğiz.”