Dünya’nın en güzel kent meydanları!

Dünyanın en çok ziyaretçi çeken ve eşsiz güzellikleriyle gelenleri adeta büyüleyen kent meydanlarını merak ediyorsanız sıradaki haberimiz tam size göre.
Times Square – New York: Yılda ortalama 40 milyon turisti ağırlayan Times Square Meydanı şüphesiz yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nin değil, tüm dünyanın belki de en ünlü meydanlarından birisi. Neon ışıkları, göğü delen plazalar ve reklamların ardı ardına aktığı dev LED ekranları ile Times Square, günün 24 saati hayat dolu. New York “asla uyumayan şehir” lakabını da bir nevi bu ışıklı meydana borçlu. Sadece yayalara ait alanlar ve bu alanlara konulan kafe masaları, meydanın canlılığını bir kat daha arttırıyor. Meydan aynı zamanda çok sayıda otele, restorana, metro girişine ve taksiye sahip.

Eski Kent Meydanı (Staromestske Namesti) – Prag: Wenceslas Meydanı ile Charles Köprüsü arasında kalan bu tarihi meydan; Gotik Týn Kilisesi, Barok Saint Nicholas Kilisesi gibi, tarihin birçok döneminden yapıya ev sahipliği yapıyor. Meydana çıkan parke taş ile kaplı dar sokaklar, Ortaçağ’ın tüm izlerini bugünlere getirmeyi başarmış. Devasa büyüklükteki saat ise hem meydanın hem de kentin sembolü. Meydanda yer alan belediye binasının kulesinden şehrin muhteşem manzarasına kapılabilirsiniz. İrili ufaklı dükkânları, kafeleri ve hiç bitmeyen hareketliliğiyle Prag’ın eski kent meydanı, Avrupa’nın en güzel Ortaçağ meydanlarından.

Plaza Mayor – Madrid: Gerek Madrid’in gerekse İspanya’nın en bilinen meydanı Plaza Mayor, kentteki turistlerin ilk ziyaret durağı. İlk yapıldığı zamanlar kent duvarlarının dışında yer alan bu devasa meydan, bugüne dek boğa güreşleri için arena, pazar yeri, futbol sahası, konser alanı olarak kullanılmış; idamlara bile sahne olmuş. Kral III. Philip’in anıtı, zamanında fırıncılar loncasının evi olan renkli yapı Casa de la Panadería’nın hemen karşısında.

Trafalgar Meydanı – Londra: Trafalgar Meydanı, Lord Horatio Nelson’ın 1805 yılında Napolyon’un donanmasına karşı kazandığı Trafalgar Muharebesi zaferinin anısına saygı duruşunda bulunuyor. Londra’nın en büyük ve en önemli meydanlarından birisi olarak bilinen Trafalgar’da bu zaferin anıtı ise devasa, tek parça bir sütundur. Sütunun üzerinde Nelson duruyor ve buradan bütün şehri seyrediyor. Anıt yine devasa boyutlardaki aslan heykelleri ve çeşmelerle çevrili.

Grand Place – Brüksel: Belçika’nın başkenti Brüksel’in en önemli meydanı olan Grand Place, Avrupa’da ortaçağdan kalan en güzel meydanlardan birisi. Oldukça süslü olan bu meydan, bir zamanlar loncaları barındıran binalarla çevrili. Genellikle 17. yüzyıldan kalan bu binalar arasında, belediye binası ve kralın evi Maison du Roi da bulunuyor. Grand Place yılın her vakti güzel, ancak soğuk havaya rağmen yılbaşı öncesi, Noel zamanında ayrı bir canlılığa ve harekete sahip. Özellikle süslenen çam ağacı kesinlikle görülmesi gereken şeyler arasında. Grand Place’a iki yılda bir ağustos ayında, çiçeklerden oluşturulan devasa büyüklükte bir halı seriliyor. Yine yaz aylarında düzenlenen festival ve konserler de kaçırmaması gereken etkinliklerdir.