Dünyanın en garip motor yarışlarını tanıyın!

Dünyada çok ilginç yarışlar bulunuyor.  Bu yarışların bir çeşidi de motor yarışlarıdır. İşte sizler için dünyanın en ilginç motor yarışlarını araştırdık…
Sprint Boat Racing;
Bataklıktan oluşan bir gölet ve hatta su birikintisi bu yarışı gerçekleştirebilmek için şarttır. Ve bu su birikintilerin içerisinde küçük adacıkların olması da bir hayli önemlidir. V8 motorları bu adacıkların etrafında dönmeye başlarlar. Ve dönüşler o kadar serttir ki, motorun içindekilerin aşırı G kuvvetine maruz kaldıkları kesin olarak bilinir.

Rock Bouncing;
Yine V8 motoru güçlü araçların, Özel jantı ve lastikleri ile dağ bayır demeden tüm yolları aşan bir yarış ile karşı karşıyayız. Ama aracı kullananlar ise pek işkence çekiyor gibi değiller. Birde şu var izleyiciler etrafa dizilip araçlar kayaların üstünden çıkabiliyor mu veya çıkamıyor mu? diye seyredenler halinden oldukça memnun ve keyif alıyor gibiler.

Sand Drag Racing;
Çamur veya yumuşak bir zeminin üstünde ve 7 bin beygir gücünde özel üretilmiş araçlar mükemmel bir kalkış sergiliyor. Yarış ya da kalkış yaklaşık olarak 100 metre boyunca devam etmektedir. Çok özel bir hız gücüne sahip olan araçlar yumuşak zeminden dolayı yarış bitene kadar patinaj çekmeye devam ediyorlar.

Lawnmower Racing;
Go-karta fazlasıyla benzeyen bu spor yarışının da asıl temel noktası zemindir. Go-kart asfaltta sürülürken, haliyle tutunma olasılığı da yüksektir. Ama Lawnmower Racing’de ise yumuşacık bir zemin vardır. Ve bu kullanılan araçlar çok fazla güçlü, kontrolü zor ve seyretmesi de çok zevklidir.

Formula Off-Road;
Bu aracın gücü ise 1000-1200 beygir arasında değişir ve bu motor sporunda da kum pisti kullanılmaktadır. Ama aslında pist değil de daha çok kum tepeleri tercih ediliyor. Güçleri adeta insanları hayrete düşürüyor ve kum tepeleri ile yaptıkları mücadele heyecan verici bir şekilde kendini izletmeyi başarıyor. Zaten bu motor sporunun garip ve zor olması eğlenceli olmayacağı anlamına gelmiyor.