Dünya’nın en garip dini törenleri

Dünya’nın en garip dini törenleri

Dünya’daki bazı toplumlarda ölen kişiyi gömmek yerine daha ilginç dinsel törenler düzenliyorlar. Biz en garip olanlarını seçtik. İşten dünyanın çeşitli toplumlarında yapılan en garip dinsel törenler;
Zerdüştler:Cenaze töreni geleneklerinin temelinde, ölüye karşı mümkün olan saygıyı göstererek, yeryüzünün insan kalıntılarıyla bozulmaması gerektiği vardı. Ölülerini gömmek yerine üstü açık kulelerin kuyularına bırakıp, cesetleri akbabalara ve doğal etkenlere karşı korumasız bir şekilde bırakırlar.
Tana Toraja Cenazesi: Endonezya’nın en ilginç yerlerinden biri olan Tana Toraja, dünyanın en garip cenaze törenlerinin düzenlendiği bir yer. Burada düzenlenen cenaze törenleri sanki bir düğün töreniymiş gibi gerçekleşiyor. Cenaze töreni; müzik ve dans eşliğinde sürüyor. Ayrıca birde misafirlere sunulan ziyafet var. Peki ölü mü ne yapılıyor? Ölen kişi sarılıp bir odada bekletiliyor. Ve sanki hastaymış gibi ölüyle günlük rutin konuşmalara devam ediyorlar. Bu durum aylarca sürüyor. Daha sonra büyük tören için hazırlıklar tamamlanınca ölen kişinin çürümüş cesedi bir tabuta konulup bir mağaraya ya da mezara konuluyor. Ya da ölen kişinin yakınlarının isteğine bağlı olarak bir kayalığa asıyorlar.

Göğe Defin:Tibet’te Budistler 7. yy’dan beri devam eden geleneklerine göre cenazelerini ellerindeki palalarla parçalara ayırıp, bir dağın tepesine bırakıp cesedin çürümesine ve yüzlerce akbaba tarafından yenilmesine terk ediyor. Akbabaların yediği kişinin ruhunun bu kuşlarla birlikte göklerde huzur bulacağına inanan Tibetli Budistler daha sonra da bu olayı kutluyorlar.
Ölüyle Dans:Madagaskar’da cenaze işlemi yapıldıktan sonra her yıl ölüm tarihinde ölüleri mezarlarından çıkarıp, kıyafetleri giydirilip şenlikler yapıyorlar. Çıkarılan ölüleri dans ettiriyorlar, onlara yemek yedirmeye çalışıyorlar. Böylece ölen kişinin ruhunun, insanlar arasında dolaştığına inanılıyor.