Doğru hindi seçimiyle yılbaşı sofralarınız şenlensin!

Doğru hindi seçimiyle yılbaşı sofralarınız şenlensin!

Yeni yıla girmek için kurulmuş harika bir sofra ve sofrada yerini almayı bekleyen yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezi hindi.Eğer bir hindi acemisiyseniz ve sizin için doğru hindinin hangisi olup olmadığına karar veremiyorsanız bize kulak verin.
Nelere dikkat etmeliyim?
Hindiyi satın alırken, boyutuna karar vermeniz çok önemli. Büyük bir aileyi küçük bir hindi doyurmayacaktır. Dev gibi bir hindi alıpta ziyan olur mu diye de düşünmeyin. Arta kalan hindiyi güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Klasik olarak kişi başına 455 gram kadar kemikli hindi hesaplanır. Eğer daha sonra da yenmesi için artıkları da hesaba katacaksanız, kişi başı 680 gram kadar hindi yeterli.
Taze mi dondurulmuş mu?
Taze hindi 26 derecenin altında bir sıcaklıkla hiç temas etmemiştir. Eğer dondurulmuş hindi alıyorsanız her 2.2 kilogram için 24 saat çözülme zamanı tanımanız gerektiğini unutmayın. Minik bir ipucu: Eğer suyu her 30 dakikada bir değiştirebilirseniz, hindiyi kişi başına yarım saat soğuk suda bekleterek de çözebilirsiniz.

Hangi hindi çeşidini tercih etmeli
Enjeksiyonlu Hindi: En ucuz hindiler. Çünkü bildiğimiz üretim tesislerinde üretiliyor. Büyük göğüslere sahip olabilmesi için sebze yağı ve tuz çözeltisi enjekte ediliyor. Diğer hindilere göre daha farklı bir tada sahip olmaları bu yüzden.
Doğal hindi: Bir hindinin doğal olarak nitelendirilmesi için, yetiştirilirken antibiyotik gibi bir sürü kimyasaldan uzak tutulması gerek. Bunların tadı, enjeksiyonlu hindilerin tadından çok daha “hindi gibi” yani daha doğal.
Serbest gezen hindi: Bunlara serbest gezen hindi denmesinin nedeni, ömürlerinin %51 kadarını dışarıda, istedikleri gibi gezerek geçirmeleri. Genellikle bu hindiler de katkı maddeleri olmadan yetiştirilirler, istisnai durumlarda olabileceği için garantisini veremeyiz.
Vahşi hindi: En pahalı hindi. Katkı maddesi genellikle tüm hayatlarını doğal ortamlarda, dışarıda geçirmeleri sağlanıyor. Bu hindiler ayrıca düşük yağ oranına sahip oldukları için, çok uzun pişirme sürelerine ihtiyaç duymazsınız. O zaman yılbaşı sofralarını hazırlamaya başlayalım.