Corendon Turizm Grubu, 2017 yatırımlarını ve hedeflerini paylaştı!

Avrupa’nın en popüler havayollarından Türk menşeili Corendon Airlines, hem otel zinciri, hem havayolu, hem de tur operatörü olarak yaptığı yatırımlarla büyümeye devam ediyor. 22 Aralık 2016 Perşembe günü grup otellerinden Grand Park Lara’da düzenlenen Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısında 2017 yatırımlarını ve hedeflerini paylaşan Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, turizm sektörüne yönelik de çarpıcı bilgiler sundu.

Yıldıray Karaer: “Yüzde 20 daha fazla tatil satacağız”
Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, yaşanan olumsuz gelişmelerin geçtiğimiz sezona olan etkilerinin ana pazarları Hollanda ve Belçika’da da yoğun bir şekilde hissedilmesine ve geçen sene pazarın yüzde 40 gerilemesine rağmen bu seneden umutlu olduklarını belirtti. 2017 rezervasyonları incelendiğinde turistlerin Türkiye’ye geri dönüş eğiliminde olduğunu gözlemlediklerini belirten Karaer, Corendon Turizm Grubu’nun hedeflerine yönelik olarak ise şu açıklamalarda bulundu; “Bugün İspanya ve Portekiz son iki senedeki turizm patlamasının etkisiyle fiyatlarını hayli artırdı. Türkiye’de ise düşük fiyat ve yüksek kalitede bir hizmet politikası var. Öte yandan Türkiye’nin müşteri yorumları diğer tüm destinasyonlara göre daha yüksek. Kasım ortası itibariyle 2017 yazı için erken rezervasyonlar yükselişe başladı. Corendon olarak hedefimiz 2017’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 daha fazla Türkiye tatili satmak.”

Amsterdam’a bir yeni yeni yatırım daha!
Corendon Turizm Grubu’nun yeni yatırımları ve mevcut durumu hakkında da bilgi veren Karaer, “2016 sezonunda bünyemize kattığımız yeni otellerle oda kapasitemizi 2 bin 700’ün üzerine çıkardık. Son yatırımımız İbiza’daki Marble Stella Maris ve İspanya’daki Marble Ama Andalucia ile Avrupa’daki büyüme stratejimize devam ediyoruz. Hollanda’nın en ünlü binalarının birinde 2018’te açılacak otel kompleksinin projesi devam ediyor. Bundan sonra karşımıza yurtiçinde ve yurt dışında çıkacak diğer alternatifleri de değerlendirmeye devam edeceğiz.

Yeni nesil uçaklarla filosunu büyütüyor
Basın toplantısında Almanya, Hollanda, Belçika ve İskandinav ülkeleri gibi destinasyonlarda ismini Türkiye ile özdeşleştiren ve taşıdığı turist sayısı ile Türkiye turizmine önemli bir katkı sağlayan Corendon Airlines’in hedefleri hakkında da bilgi verildi. Geçtiğimiz günlerde 100 bininci kez havalanan ve yılda 2,5 milyon yolcu taşıyan uluslararası charter havayolu Corendon’un 14 uçaklık filosuna 2017 yılının nisan ayında bir adet yeni nesil bir Boeing 737-800 daha katılacağını söyleyen Yıldıray Karaer, “2004 yılında iki uçakla kurulan Corendon Airlines, yıllar içerisinde Avrupa ve Asya’nın en büyük tur operatörleri ile çalışarak 40’tan fazla ülkede 170 havalimanına ulaşan uluslararası turistik havayolu konumuna yükseldi. Bugün, Türkiye turizminin içinde bulunduğu sıkıntılı sezona rağmen önümüzdeki sezon koltuk arzını artıracağız. En önem verdiğimiz pazarlardan Almanya’da 2016’da 325 bin olan koltuk arzımızı ise 2017 için 430 bine çıkardık” dedi.

Corendon Turizm Grubu Hakkında
Corendon’un öyküsü 1997 yılında şu anda iki arkadaş ve aynı zamanda ortak olan Yıldıray Karaer ve Atılay Uslu’nun yollarının kesişmesiyle başladı. İsimlerini bizzat Atatürk’ün koyduğu denizaltılardan (Ay Grubu Denizaltıları: Yıldıray, Atılay, Saldıray) almış bu iki genç girişimci tesadüfen bir araya gelerek sonrasında çok yönlü bir turizm grubuna dönüşecek olan “Corendon Tur Operatörlüğü”nü kurdular. İsmini, elmastan sonra doğada bulunan en sert maden/mineral olan (sertlik derecesi 9) Corendon’dan alan firma, turizm sektörüne önce tur operatörü olarak giriş yaptı. Tur operatörlüğü konusundaki birikim ve altyapısını turizmle bağlantılı sektörlere aktarmak ve hizmet akışını tek elden sağlamayı hedefleyen grup, bünyesine zaman içerisinde havayolu, incoming, otel zinciri gibi şirketleri de kattı. Grup 2016 itibariyle; tur operatoru, toplam 14 uçaklı filosuyla iki farklı uçak şirketi, 9 oteli ve incoming şirketi ile yoluna devam eden 1 milyar dolar cirolu, yaklaşık 2 bin 500 çalışan istihdam eden bir firma konumuna yükseldi.