Çocuklara yabancı dil nasıl öğretilir?

Çocuklara yabancı dil nasıl öğretilir?

Çocuk daha anne karnındayken, onun sesini ve dilinin vurgularını fark eder, doğduktan sonra da aynı dili, aynı çevrede yaşarken kolaylıkla öğrenir. Bir çocuk, üç ya da dört dil öğrenerek büyüyebiliyor. Uzmanlar, dil öğrenmek için en ideal yaşın üç olduğunu belirtiyor. Çocuğunuza yabancı dil öğretmek istiyor ve bunun kolayca nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız bu haberimize mutlaka bir göz atın. İşte çocuklara yabancı dili daha kolay öğretmenin püf noktaları;
* Bazı veliler, çocuklarının yabancı dilde yaptığı hataların üzerinde gereğinden fazla durarak onlarda kaygıya sebep olmaktadır. Çocuğunuzu dil kullanımında yaptığı hatalardan dolayı eleştirmeyin.
* Yaşlara göre şöyle farklı teknikler kullanılabilir; henüz konuşamayan bir bebeğe İngilizce konuşarak, müzik dinleterek ve ninni söyleyerek eğitime başlanabilir.

* Önce oyunlarla dil öğretimine geçin.
* Mıknatıslı alfabelerden iki set alın. Buzdolabınıza yerleştirin. Akşam yemek yaparken; çocuğunuzdan sizin söylediğiniz kelimeleri o dilde yazmasını, cümle kurmasını ve size okumasını isteyin.
* Çocuğun İngilizceye maruz kalacağı rahat bir ortam yaratın. Televizyonda çocuğunuza uygun İngilizce bir şov bulup dinlemesini sağlayın. Sesler, kelimeler yavaş yavaş çocuğunuzun kalıcı hafızasına yerleşecek.

* Küçük öykü kitaplarıyla dil gelişimine destek verin.
* Sosyalleşmek dil öğrenirken oldukça önemli. Dil öğrenen başka çocuklar ve aileleriyle çocuklarınızın öğrendiklerini paylaşabilecekleri sosyal ortamlarda görüşün ya da bu şekilde sosyal ortamlar yaratın.