Bu ipuçları evinizi boyarken size kolaylık sağlayacak!

Boya ustalarının duvar boyama ile ilgili uyguladıkları ipuçlarını merak ediyor musunuz? Evinizin duvarlarını profesyonel bir şekilde boyamak ister misiniz? O halde haberimizdeki evinizi boyarken dikkat etmeniz gereken ipuçlarına bir göz atın!
* Duvarınızdaki resim çerçevelerini, ayna ve aksesuarlarınızı kaldırın. Güvenli ve zarar görmeyecek bir yere koyun.
* Boya yapacağınız alanı tamamen boşaltın. Tüm eşyalarınızı boya yapılacak alan dışına kaldırın. Eğer eşyalarınızı kaldıracağınız alan darsa, eşyalarınızı boya yapılacak alanın orta kısmında toplayın. Boyama için satılan koruyucu örtülerden satın alarak eşyalarınızın üzerini örtün.
* Tül ya da stor perdelerinize boya sıçramaması için kaldırın.
* Boya miktarınızı iyi belirleyin. Boyama sırasında boyasız kalabilirsiniz.
* Boyama öncesi boyama alanını tozlardan arındırın. Çünkü tozlar, yeni boyanmış ve kurumamış duvara yapışır bu da kötü bir görüntüyü oluşturur.

* Duvarlarınızı boyama öncesinde sabun veya deterjan ile yıkayın ve temiz suyla durulayın.
* Boyaya başlamadan evvel pencere pervazlarını ve süpürgelikleri dikkatlice maskeleme bandı ile çevirin. Bu sizin zaman kazanmanızı ve daha temiz bir iş çıkarmanızı sağlayacaktır.
* Duvarınızdaki çivi ve vidaları sökün. Tüm küçük delikleri ve ince çatlakları dolgu malzemesi ile kapatın. Alçılama sonrası pürüzsüz bir yüzey elde etmek için orta veya ince kalınlıkta zımpara kağıdı ile narince zımparalayın.

* Duvarınızın yüzeyinin pürüzsüz olduğundan emin olduktan sonra bir kat astar boyası ile tüm duvarı boyayın. Astarın çok kalın olmamasına dikkat edin, yoksa kuruma süresi uzayacaktır. Tam olarak kuruması için en az 6 saat bekleyin, fakat bazı astarlarda bu süre daha az olabilir.
* İşe eski bir fırça ile başlayın. Fırçayı kabın pürüzlü kısmına sürterek fazla boyanın akmasını sağlayın, böylece boya damlamasın.
* Rulo ile boyamaya daima yukarıdan aşağıya boyayarak başlayın. Daha sonra elinizi kaldırmadan çok hafif yanlara doğru kayarak yukarı-aşağı yönde duvarı boyayın ve boyanın eşit olarak dağılmasını sağlayın.