“Belçika’da yaşlılar en son bakım evlerine gönderilir!”

Güler Turan’ın da katılmış olduğu önemli olan etkinliklerden biri 3. Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi’nde Turan önemli açıklamalarda bulundu. Turan Belçika’da yaşayan yaşlılar hakkında mesajlar verdi.

3. Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi bu yıl Medikal Turizm Derneği tarafından Ankara’da düzenlendi. Belçika, Almanya, İngiltere’den birçok konuşmacı katıldı ve Yaşlılıkta Uluslararası Vizyonu ve yaşlılar için geliştirilen teknolojik sistemleri anlattılar.

Konuşmaya katılan Flaman Parlamentosu Milletvekili Güler Turan Belçika’da Yaşlanma Ekonomisini sunarak açıklamalarda bulundu. Turan: ” yaşlıları en son göndermek istediğimiz yer Bakımevleridir. En kısa süreyi burada geçirmelerini istiyoruz ” sözleri oturuma damgasını vurdu. Kongrede her ne kadar yaşlı bakım evlerinin en iyi şekilde planlanması konuşulsa da aslında hem ülkemizde hem de uluslararası katılımcıların sunumlarında yaşlıların kendi evlerinde bakım istekleri daima ön plandaydı. 

Belçika’da Yaşlanma Ekonomisini anlatan Flaman Parlamentosu Milletvekili Güler Turan, Belçika’da yaşlanmayı rakamlarla şöyle özetliyor: ” 11.2 milyon nüfusun 1.8 milyonu 61 yaş altında. 65 yaşın 3/2 kadın, 85 yaş üzerinde 3/1 erkek var. Kadınlar Belçika’da daha fazla yaşıyor. Yüzde 8 Türk kökenli 65+yaş grubu var. Brüksel’de yüzde 38 yabancı kökenli bulunuyor. ” 

YAŞLILARI EN SON GÖNDERMEK İSTEDİĞİMİZ YER BAKIMEVLERİ…. 
Emeklilik yaşı, maaşı, sigortası ve yaşlı bakımından federal yapının sorumlu olduğunu belirten Turan;“kişisel bakım ve bakımevlerine yönelik fikir ve öneriler bölgelerin yetkisinde. Bu kapsamda 3 bölge var. Dil kültür ayrılığı, ekonomik, sosyal, kültürel hakların korunması açısından izolasyona girmemek çok önemli. Yaşa bağlı dışlanma söz konusu. Belçika’da işverenler 50 yaş üzerine iş vermiyor. Bu konuyu çözmeye çalışıyoruz. Belediyelerden yaşlıların fikir ve önerilerini alınıyor. Özel program gerekiyor. Siyasi gündem ve kanunlar çok ciddi planlanıyor. İnsanları en son göndermek istediğimiz yer bakım evi. En kısa süreyi burada geçirmelerini istiyoruz. ” Dedi.