Bebekler için pasaport çıkarırken neler gerekiyor?

Bebekler için pasaport çıkarırken neler gerekiyor?

Özellikle ilk defa anne baba olan çiftler için bebekle seyahate çıkma fikri, heyecanın yanında derin bir korku ve yorucu bir hazırlık evresini de içerebilir. Bebekle yurt dışı için öncelikle bebeğinizin bir pasaportu ve gideceğiniz ülkeye göre vizesi olması gerekiyor. Peki bebeğiniz için nasıl pasaport çıkarabilirsiniz?
* Öncelikle merkez İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesine ya da Pasaport Müracaat Merkezine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Fakat merkezlere gitmeden önce internetten başvuru formu doldurup randevu almayı unutmayın. Eğer yurt dışında yaşıyor ve pasaport çıkarmak istiyorsanız; büyükelçilikler ve konsolosluklara başvurmanız gerekiyor.

* İhtiyacınız olan bir diğer şey ise bebeğinizin biyometrik fotoğrafı. Biyometrik fotoğraf nedir? diye sorarsanız; cepheden çekilen, arka fonu beyaz olan ve kulakların görünmesi gereken vesikalık anlamına geliyor. Fotoğrafın pasaporta basılabilmesi için bebeğinizin hareketsiz kalması gerekiyor. Pasaport için 2 adet biyometrik fotoğraf kopyası gerekmekte.
* Bebeğinize ilk kez pasaport çıkaracağınız için hem harç hem de defter bedeli ödemeniz gerekiyor. Defter bedeli sabit ancak harç bedelleri başvuru yapacağınız süreye göre değişiyor. Defter ve harç bedellerinin ödemesini banka veznelerinden ya da emniyet müdürlüğü içerisinde bulunan vergi dairelerinden yapabilirsiniz. Ödeme yaptıktan sonra teslim alacağınız dekontun üzerinde, ıslak imza ve tahsil edilmiştir yazısının mutlaka olması gerekmektedir.

* Pasaport çıkarmaya gitmeden önce hazırlamanız gereken son evrak çocuğun anne ve babasının, pasaport çıkartmaya izin verdiğini gösteren muvafakat belgesinin noterden alınması. Eğer anne-baba ayrı bir hayat sürüyorsa ya da eşlerden biri sebeplerden biri dolayısıyla pasaport alınırken bulunamayacaksa bu belgeyi almadan pasaport alamayacağınızı unutmayınız. Eğer pasaport başvurusuna anne-baba bir arada gidecekse belge başvurusu sırasında doldurulabilir.
* Randevu saatinizden 30 dakika önce bebeğinizle ve hazırladığınız tüm evraklarla beraber ilgili birimde olmanız gerekiyor. Yanınızda bebeğinizin T.C kimlik numarası da bulunan nüfus cüzdanı, iki adet biyometrik çekilmiş fotoğraf, bankaya harç paralarını yatırdığınızı gösteren makbuz ve ihtiyacınız olacaksa muvafakatnameyi almayı ihmal etmeyin.
Kaynak: www.valiz.com