Baharı karşılayacağınız en iyi 4 yer!

bahar

Ülkemiz bir kış mevsimini geride bırakmış, baharın sıcaklığını güneyden başlayarak hissetmeye başladı. Ilık ılık esen meltemin o bahar güneşinde yeşeren çiçeklerin kokusuyla birleşmesi muhteşem. Baharın gelmesiyle insanlarda bir hareketlenme, adeta cıvıl cıvıl bir havaya sahip. Sizde telefonlarınızı ya da fotoğraf makinelerinizi alın, baharı en iyi yerlerde karşılayın. İşte size baharı karşılayacağınız en iyi 4 yer!

1- İstanbul Boğazı
7 tepe İstanbul’un her yeri ayrı bir güzel fakat İstanbul’un Boğaz manzarası adeta büyüleyicidir. Eskiden Boğaz’ın tüm çevresini sararmış bu eflatun gerdanlık. Bugün betonun kemirmesiyle azalmış. Boğaz’da erguvan şölenini en güzel Gülhane, Yıldız ve Bebek’teki Türkân Sabancı Parkı’nda görebilirsiniz. Bunun dışında Aşiyan, Emirgân Parkı, Çamlıca Tepesi, Kuzguncuk’taki Fethi Ahmet Paşa Korusu da doğru adresler. Anadolu yakasının en yeşil yerlerinden biri Mihrabad Korusu, Hıdiv Kasrı ve Yuşa Tepesi yüzyılların sevdasına selam göndereceğiniz yerler arasında.
2-Abant Gölü
Abant Gölü kışın beyaz örtüyle birlikte ziyaretçi akınına uğrayıp kartpostallık görüntülere ev sahipliği yapıyordu. Abant Gölü kışın olduğu kadar baharda yeni yeni açan yeşil ağaçların kapladığı o gölün masmaviliğine doyamıyacaksınız. İstanbul ve Ankara’ya yakın olan Bolu Abant Gölü baharı karşılabileceğiniz yine zengin yerlerdendir.

3-Yedigöller
4 Mevsim ayrı bir güzel olan Yedigöller, sonbaharda kuruyan yaprakların sarı fon oluşturduğu bu göller diyarı, baharla birlikte yemyeşil bir renk cümbüşüne bürünüyor. 240 çeşit bitki türünün bir anda çiçeklendiğini düşünün. Göllerin etrafında yürürken, ağaçlardan düşen yaprakların hışırtısı ve derelerin şırıltısı dışında sonsuz bir dinginlikle karşılaşacaksınız.
4-Finike, Antalya
Antalya baharı ilk karşılayan iller arasındadır. Baharın gelmesiyle yeşeren portakal ağaçları ve masmavi denizden esen rüzgar size yaz tatili seçimlerinizde kolaylık sağlayacak. Bir zamanlar Likya Uygarlığı’nın yükseldiği topraklara yolunuz düşerse merkeze 9 km uzaklıktaki başkentleri Limyra’ya, Elmalı yolundaki Arykanda’ya uğramanızı öneririz….