Azerbaycan’ın Başkenti Bakü

Azerbaycan’ın Başkenti Bakü

Eski Şehir Bakü’nün diğer adıyla İçeri Şehir’in tarihi en az 12. yüzyıla dayanır ve burada Romalılar zamanından beri bir yerleşme olduğundan bahsedilir. Eski şehrin tarihi, eğri-büğrü sokakları, şehrin geçmişini İpek Yolu’ndaki önemli bir durak olarak anlatır. Diğer önemli tarihi alanlar arasında Kız Kulesi, Hajji Gayyib Hamamı ve Şirvanşahlar Sarayı yer alır.
Bakü’nün Eski Şehrinin tarihi
Bakü, 1806 yılında Rus İmparatorluğu’nun bir parçası oldu. Bu sırada eski şehrin surları yeniden inşa edildi ve şehrin duvarlarının önüne toplar yerleştirildi. Yine bu dönemde şehir büyümeye ve gelişmeye başladı. Eski şehrin dışındaki mimari ise Avrupa’nın Barok ve Gotik tarzlarından etkilendi. Gerçek bir tarihi Azeri deneyimi için İçeri Şehir/ Eski Şehir bölgesini mutlaka gezmek gerekir. Özgün yapılarıyla bütün camiler, zanaatkar atölyeleri ve çarşılar burada bulunmaktadır.
Bakü tüm ziyaretçileri derinden etkileyecek canlı bir tarihe sahiptir. Turistler, Gobustan Milli Parkı’na yapacakları günübirlik bir ziyaretle tarih öncesi zamanlarda bu bölgede yaşayan insanların geçmişini tecrübe edebilirler.Eski Şehir Bakü’nün diğer adıyla İçeri Şehir’in tarihi en az 12. yüzyıla dayanır ve burada Romalılar zamanından beri bir yerleşme olduğundan bahsedilir.