Ayvalık – Balıkesir

Marmara bölgesi sınırları içindeki Balıkesir iline bağlı ilçe, Balıkesir’in Ege kıyısında bulunmaktadır.  Ayvalık’ın kuzey doğusunda Gömeç, güneyinde Dikili ve Bergama, batısında ise Ege Denizi yer almaktadır. Karşısında ise Yunanistan’ın Midilli Adası bulunmaktadır. Ayvalık’ın da kendine ait birçok adası vardır. İlçede dağlar denize dik uzandığından kıyılar girintili çıkıntılıdır. Bu kıyılar boyunca burunlar ve koylar meydana gelerek, Ayvalık’a ilk kez gelenler için biraz yüksekten bakıldığında görünenlerin hangilerinin ada, hangilerinin yarımada olduklarını ayırt etmek oldukça güçtür. Tatil için fazla güneylere inmek istemeyenler için yılın her mevsiminde ayrı güzel olan Ayvalık iyi bir tercih olacaktır.
Nasıl Gidilir?
İstanbul’a 490 km, Ankara’ya 670 km, İzmir’e 155 km, Balıkesir’e 125 km uzaklıktadır. Hemen hemen tüm büyük şehirlerden direkt otobüs seferleri vardır. İzmir’den Aliağa-Dikili-Ayvalık, Ankara’dan Eskişehir-Bursa-Balıkesir-Ayvalık güzergahını izleyerek Ayvalık’a ulaşılabilmektedir. İstanbul’dan gelenler Tekirdağ ve Çanakkale yolunu kullanabilmekte veya İDO’ya ait feribotlarla Yenikapı’dan Bandırma’ya geçerek karayolu üzerinden ulaşabilmektedir.
Gezilecek Yerler
SARIMSAKLI PLAJI
Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesinde bulunan plaj, ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır. 7 km uzunluğunda ve 100 m eninde altın sarısı kumlarla kaplı bir kumsalı olan plaj; birçok konaklama tesisine, kafeteryaya ve barlara ve balık restaurantlarına sahiptir. Genel olarak Sarımsaklı plajları ismi ile anılan bölge içerisinde birbirinden güzel 20’nin üstünde plaj bulunmaktadır.  Plajlar, isimlerini en yakın kamp veya otelden aldığı için bu isimleri ile anılmaktadır ama bu plajların isimleri geçen kamp ya da otellerle bağlantısı olmayıp, plajların hepsi halka açıktır. Gündüz plajda vakit geçirebilir, temiz ve ince kumun, pırıl pırıl Ege sularının tadını çıkarabilir veya gün içerisinde adalara düzenlenen tekne gezilerine katılabilirsiniz.

CUNDA ADASI ( ALİBEY ADASI )
Batı Anadolu’da, Ege Denizi kıyısında, Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’ne bağlı bir adadır. Ayvalık merkezine 9 km mesafedeki Cunda, ana karaya karayolu ile bağlanmış ve bir anlamda yarımada özelliğine sahip olmuştur. Diğer adı Alibey olan adanın Ayvalık Adaları olarak adlandırılan irili ufaklı 22 adanın içerisinde yerleşime açık tek ada olma özelliği onu cazibe merkezi haline getirmektedir. Ayrıca Türkiye’nin Ege Denizi’nde bulunan 4. büyük adasıdır. (1.Gökçeada, 2.Bozcaada, 3.Uzunada) Adanın bakır kumsalları, güneşi, pırıl pırıl denizi, mavi ile yeşili birleştiren bitki örtüsü, harika deniz manzaralı sahili, önde balıkçı tekneleri, ötede küçücük adaları ile bir doğa harikasıdır. Taş sokaklar ve taş evleri Osmanlı döneminin izlerini taşımaktadır. Dar ve kıvrımlı sokaklardan ilerlerken kafanızı kaldırdığınızda göreceğiniz cumbalı evler ve konaklar tarihin zarif edasını yansıtmaktadır. Cumbası dökme demir balkon korkulukları, pencere kafesleri, ahşap ya da kesme taş işçiliği, göz kamaştıran nefis oymalar ile süslenmiş balkon ayakları üzerindeki motifler, saatlerce izlemeye doyamayacağınız güzelliktedir.

ŞEYTAN SOFRASI
Ayvalık ilçe merkezinin 8 km güneyinde bulunan, dolambaçlı yollardan gidilen, yüksek, büyük kayalık tepelerin üzerindedir. Sönmüş bir volkandan arda kalan lav birikintileriyle oluşmuş tepe, yuvarlak sofra biçimini andırmaktadır. Tepenin en ilgi çekici bölümü ise demir kafes içine alınan ayak izine benzeyen şekildir. Ona da ‘şeytanın ayak izi’ denmektedir. Ayrıca gün batımını seyretmek içinde gidilmektedir. Özel olarak işletilmekte olan bir restaurantta bulunmaktadır. Tepeden tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın manzarası gözükmektedir.