Avrupa tatilinizde sıradışı müzeleri ziyaret edin!

Müzelerde genellikle tarih ve kültür sergilenir fakat bu müzeler ilginç koleksiyonlarıyla bildiğimiz müzelere hiç benzemiyor. Biz de seyahat tutkunlarına Avrupa’nın en sıradışı müzelerini derledik;
Cadılık Müzesi – İngiltere: Cadılığa dair her şeyin bulunduğu bu müze Cornwall’deki Boscastle Şatosunda yer alıyor. Şeytana tapınmadan satanizme kadar pek çok kategorilere ayrılmış olan müzede cadıların idamını konu alan bölümler de bulunuyor.

Cenaze Arabaları Müzesi – İspanya: 18. yüzyıldan bugüne çeşitli cenaze arabalarını görebileceğiniz müzede, arabaların içine oturtulan kuklalar da dönemin kıyafetlerine sahip.

Currywurst Müzesi – Berlin: Almanların köri, Worcester sosu ve türlü baharatlarla hazırladığı sosis yemeği Currywurst’a adanmış bir müze… Müzedeki ilginç şeyler arasında bir Currywurst standı da var. Bu standın arkasına geçip sosis servisi yapmanın nasıl bir şey olduğunu keşfedebiliyorsunuz.

İç Çamaşırı Müzesi – Brüksel: Belçika’nın başkenti Brüksel’deki bu müzede zengin ve ünlülerin müze için bağışladığı iç çamaşırları sergileniyor. En az bir kez giyilmiş ve çerçevelenmiş iç çamaşırları arasında Fransız porno sinema yıldızı Brigitte Lahaie’nin giydiği g-string, Belçikalı politikacı Didier Reynders’in giydiği boxer ve Elvis Presley’nin çerçevelenmiş iç çamaşırı bulunuyor.

Un Müzesi – Almanya: Almanların pastalarının lezzeti meşhurdur. Bu müzede de 18.000 adet ekmekle ilgili sanat eserleri ve tasvirlerinin yanı sıra, taş devrinden kalma temsili fırınlardan 6000 yıllık tarihe sahip ekmeğin tasvir edildiği resimlere kadar birçok eser bulunuyor.

Glore Psychiatric Museum – ABD: Oldukça sıradışı bir başka müze olan Glore Psikiyatri Müzesi 1967 yılında George Glore tarafından açıldı. Tarih boyunca akıl hastaları üzerinde uygulanan yöntemlerin sergilendiği müzede, akıl hastalarının doktorlarla arasında geçen diyaloglara da yer verilmiş.