ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, “Turizm ile ilgili şunu söylemek zorundayım. Tek taraflı pazar büyük bir tehdittir. Burada geçmişte olduğundan daha fazla tanıtım yapmak lazım. Devlet başta olmak üzere her kurum elini taşın altına koymalı.”dedi.
Türkiye’nin ekonomik ve sosyal göstergelerini yorumlayan Budak, turizm sektörü üzerine değerlendirmesinde şunları kaydetti
Turizmde geçen yılın ilk 9 ayına göre %5,3 büyümüş görünüyoruz. Antalya turizmini 2 pazar şekillendiriyor.Rusya ve Almanyadan gelen turist sayısına baktığınızda toplam turist sayımızın yarısından fazla. Turizm ile ilgili şunu söylemek zorundayım. Tek taraflı pazar büyük bir tehdittir.
Burada geçmişte olduğundan daha fazla tanıtım yapmak lazım. Devlet başta olmak üzere her kurum elini taşın altına koymalı. Bizim yapacağımız bütün çalışma, imaj üzerine olmalı. Bizim yapmamız gereken topyekûn bir tanıtım seferberliğine girmek olmalı. Antalya’nın direği turizmdir. İnsanlar en ufak bir risk hissettiklerinde rota değiştirir. Biz bunun olmasını engellemek üzere imaj çalışması yaparak Antalya’yı ve ülkemizi anlatmamız lazım.
Bununla birlikte turizm yatırımları devam ediyor. Milyar doların üzerinde teşvikleri doldurmuşuz. Bu yatırımlar devam edecek. Bu hem milli servet hem ülke zenginliğidir. Ancak burada önemli olan kaliteli hizmet verebilmek.
Tesis olmazsa turist çekemeyebilirsiniz, doğru, fakat, bir gelen müşteriyi 10 kişiyle geri getirecek şekilde tesisler ve hizmet kalitesi olmalı. Fiyatları geri çekerseniz, kar üretemezseniz de hizmetiniz aksar. Bu da kalitesizliğe yol açar. Bunu önlememiz ve kalitemizi arttırmamız lazım. Antalya turizmiyle ilgili olarak genelde gelen yabancı sayılarını veriyoruz. Yerli ve transit sayılarını bilmiyor, sadece tahmin ediyoruz.”