Antalya’da hafta sonu tatilinde gezebileceğiniz müzeler!

İçinde pek çok tarihi kalıntıya sahiplik eden Antalya’nın muhakkak görülmesi gereken müzelerini listeledik. Bu hafta sonu tatilinde müzeleri gezmeye ne dersiniz? İşte Antalya’nın mutlaka ziyaret etmeniz gereken müzeleri;
Antalya Müzesi: 1988 yılında “Avrupa Konseyi Yılın Müzesi” ödülüne layık görülen bu müzede milattan önceki dönemden başlayarak Roma İmparatorluğu dönemine kadar geçen süreçteki eserleri ziyarete sunmaktadır.

Kaleiçi Müzesi: Suna-İnan Kıraç tarafından onarılarak açılan ve iki farklı binada eserlerini sergileyen bu müzenin bir binası geleneksel Antalya evi olarak diğeri de Ortodoks kilisesi biçimindedir. Müze 19. yüzyılın ikinci yarısı Kaleiçi yaşamından kesitlerin, özel efektlerle birlikte sunulduğu değişik bir etnografya müzesi olarak dekore edilmiştir.

Antalya Atatürk Evi Ve Müzesi: Cumhuriyetin ilk yıllarında Valiliğe ait olan ve Antalya’yı ziyaretlerinde Atatürk’e tahsis edilmiş olan köşk, Atatürk Müzesi yapılmak ve onun anılarını yaşatmak üzere 1984 yılında Kültür Bakanlığı’na tahsis edilmiştir. Müzede alt katta; Atatürk’ün Antalya’ya gelişleri ile ilgili gazete kupürleri ve resimlerin yer aldığı resim sergisi, Atatürk ve Antalya isimli Atatürk’ün Antalya’yı ziyaretlerini konu alan belgeselin izlenebileceği Barkovizyon odası, büro ile girişteki holde yemek odası bulunmaktadır. Üst katta ise; yatak odası, iki adet çalışma odası ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan günümüze kadar basılan madeni ve kağıt paralar ile pullar ve hatıra paraların sergilendiği ayrı bir bölüm daha bulunmaktadır.

Noel Baba Müzesi: Demre’de bulunan, “Noel Baba” olduğuna inanılan Aziz Nicholaos’ın ölümü ile yapılan kilisedir. Antalya’nın Demre ilçesi, Noel Baba Müzesi ile turizmde ön plana çıkmaktadır. Demre ilçesinin adının duyulmasını sağlayan Noel Baba Müzesi, her yıl ortalama yarım milyon turist ağırlamaktadır.
Antalya Oyuncak Müzesi: Antalya’nın tarihi mekanı yat limanında bulunan oyuncak müzesi çocukların ve çocuklukluk anılarını anımsamak isteyenlerin ilgisini çekiyor. Ünlü araştırmacı, yazar Sunay Akın’ın koordinatörlüğündeki müzede Sunay Akın’ın çeşitli ülkelerden aldığı oyuncaklar sergileniyor.

Antalya Soba Müzesi: Soba Müzesi, Antalya’daki Sobacılar Çarşısı içinde yer alan, sadece sobaların sergilendiği değil sobanın edebiyatla da buluştuğu bir müze. Müzede, 19. yüzyıldan sonra yaygın hale gelen soba kültürü, çeşitli dünya ülkelerinden hikayesel bir anlatımla sunuluyor.