Antalya Adrasan

Adrasan – Antalya

Adrasan, ismini sahile 5 km mesafedeki eski ismi Çavuşköy olan köyden almış, 2 kilometre uzunluğundaki kumsalıyla, Kumluca İlçe’si ve Olympos’un komşusu doğal güzelliklere sahip bir yerleşim birimi’dir. Musa Dağı’nın yemyeşil eteklerindeki Adrasan, yerli köy halkının turizm yaptığı ender yerlerden biri. Adrasan’daki tesislerin yüzde 80’ini Çavuşköy sakinleri işletiyor. Bu işletmelerde kaldığınızda işletmecilerin içten ve samimi olması sizi kısa zamanda evinizde gibi hissettiriyor. 1996 yılında belde olan Adrasan, Helenistik dönemden izler taşıdığı için yıllarca sit alanı olarak kalmış, bu sayede beton yığınına dönüşmesi engellenmiş ve doğallığını korumuştur.
Gezi tekneleri Adrasan’dan çevredeki koylara günübirlik turlar düzenliyorlar. Adrasan’a 1 saat uzaklıktaki Suluada, Sazak ve Ceneviz koyları teknelerin uğrak yerleri. Yörenin yerlileri Suluada’dan çıkan suyun aç karnına içildiğinde böbrek taşlarını düşürdüğünü iddia ediyor. Adanın batısında mozaik görünümlü siyah ve beyaz taşlarla bezeli kumsalda denize girebilirsiniz. Kuzeydeki Sazak limanı da suyuyla tanınıyor. Sazak’ın suyunun bağırsaklara iyi geldiği söyleniyor. Sazak limanı doğal bir havuzu andırıyor. Sörf, su kayağı gibi aktivitelere kucak açan koyun 25 metre sualtı görüş mesafesinin olması, balıkadamları yöreye çekiyor.

NASIL GİDİLİR?
Antalya-Kumluca karayolunun 90. km’sinde tabelayla dönmeniz gereken yön belirtiliyor. Daha sonra sahile kadar dağ yamaçlarından 18 km’lik dar ve biraz dolambaçlı, ama asfalt ve çam ağaçlıklı bir yol sizi Adrasan sahiline çıkarıyor. Ayrıca otobüsle gelmek isteyenler Adrasan kavşağında inip oradan minibüsle de Adrasan’a ulaşabilirler.
KONAKLAMA
Konaklama konusunda öncelikle Adrasan’nı diğer popüler tatil yörelerinden ayıran bir özelliğinin üzerinde durmadan geçmemek gerekir. Genellikle az kapasiteli bungalovlardan oluşan ve aile işletmesi olan tesislerin işletmecilerinin sıcak davranışları sizi aileden biri gibi hissettiriyor. Yemeği, servisi, temizliği birlikte yapıyorlar ve her arzunuzu yerine getirebilmek ve sizi mutlu etmek için titizlikle davranıyorlar. Ayrıca daha büyük, havuzlu, lüx betonarme işletmeler de mevcut. Çadır ve karavanla konaklamak için de işletmeler var. Bu anlamda her bütçeye, her tarza uygun konaklama imkanları bulabileceğiniz Adrasan’da, Adrasan Deresi etrafında sıralanmış pansiyonlarda kalıp akarsu keyfini ve hemen 1 km uzaklıktaki deniz keyfini de yaşamak her turizm bölgesinde bulamayacağınız bir ayrıcalık.