Akdeniz Bölgesi Kemer

Kemer Batı Antalya iline 43 km uzaklıkta ve 64 km kıyı şeridi boyunca uzanan Toros Dağları eteklerinde bulunan Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Kemer, doğal güzellikleri ile cezp edici olmasının yanı sıra, farklı ilgi alanlarına sahip tatil severlere 365 gün hitap edebilen tatil olanaklarıyla da ön plana çıkmaktadır. Beldibi mevkiinden başlayan ve Adrasan’ a kadar uzanan tüm kıyı tamamen doğal bir sahil şerididir. Her mevsim, ılıman iklimden dolayı kış ayları da olmak üzere, otel plajlarının yanı sıra Kemer merkezinde bulunan Belediye Plajı, Phaselis Plajı, Yat Limanı yanında bulunan Ayışığı Plajı gibi Mavi Bayrak Ödüllü yerlerde rahatlıkla denize girilebilmektedir. Kemer yakınında bulunan Olympos ve Phaselis Antik Kentleri görülmesi gereken önemli tarihi yerlerdir. Kemer’de özellikle Gedelme, Söğüt Cuması, Altınkaya ve Dereköy gibi yüksek yerlere düzenlenen safari turları da oldukça ilgi çekmektedir.

Kemer’in diğer çekici yanı ise mağaralardır. Antalya’nın 27 km güneybatısında ve deniz kıyısında bulunan Beldibi mağarası, Kemer’in batısında yükselen Tahtalı Dağı’nın doğu yamacında yer alan Molla Deliği mağaraları görülmeye değerdir. Kemer spor olanakları konusunda da sürekli gelişmektedir. Kemer, yaz aylarında olduğu gibi kasım, aralık, ocak, şubat ve mart aylarında da sualtı sporları, bisiklet, dağcılık, jogging ve fotoğrafcılık gibi spesifik alanlarda misafirlerine geniş bir yelpazede sportif imkanlar sunmaktadır.

Sınırları içerisinde Antalya Ticaret Limanı’ndan başlayarak Adrasan Beldesi’ne kadar olan saha Olimpos Bey Dağları Sahil Milli Parkı’dır. Bu park alanı içerisinde Topçam, Çaltıcak, Beldibi, Göynük, Kındıl Çeşme, Alacasu, Phaselis, Olimpos gibi günü birlik piknik alanları ve dinlenme tesisleri yer almaktadır. YatTurizmi açısından da Kemer’in yeri çok önemlidir. Kısacası Kemer her şeyi birarada bulabileceğiniz 360 derecelik bir bütünlükte tatil imkanı veren Akdeniz’in en muhteşem tatil yörelerinden biridir.