26. Cup Uluslararası Yat Festivali

Muğla´nın Bodrum İlçesi´nde, 26. Cup Uluslararası Yat Festivali kortej yürüyüşü ile start aldı. Renkli görüntülerin oluştuğu festivalin başlangıcını yerli ve yabancı on bin kişi izledi.
Bodrum´da bu yıl 26´ncısı düzenlenen Bodrum Cup Uluslararası Yelkenli Yat Yarışmaları Festivali Milta Marina A.Ş. önünden başlayan ve liman boyunca devam edip Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi önünde sona eren yürüyüş ile start aldı.Era Yat Kulübü tarafından organize edilen yarışmanın kortej yürüyüşüne Organizasyon Komitesi Başkanı Erman Aras, Başkan Yardımcısı Süleyman Uysal, Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, yarışmaya katılan yatların personeli, denizcilerle birlikte yaklaşık 1500 kişi katıldı. Afyon´un Dinar İlçesi Belediye Bandosu´nun çaldığı 10. Yıl Marşı ile başlayan ve pop şarkıları ile devam eden yürüyüş sırasında Modacı İlkay Bayhan´ın denizciler için yaptığı tasarımları sergileyen mankenler ve kıyafetler izleyenlerin nefeslerini kesti.

KRALİÇE ARTEMİSİA TURİSTLERİ SELAMLADI
Estetiysen Mehtap Poyraz´ın tahta binerek tarihin ilk kadın denizcisi Artemisia´yı canlandırdığı yürüyüş yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekti. Artemisia sık sık denizcileri, yerli ve yabancı turistleri selamlayarak, hatıra fotoğrafı çektirdi. Denizciler, koyların imara açılmasını protesto etmek amacı ile ellerinde “Koylara Göz dikenin Gözü Çıksın”, “Hey rantçı İzleniyorsun” ve “Bugün değil Geleceğini Düşün” yazılı pankartlarla oyların betonlaşmasını protesto etti.
Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, “Her yıl onlarca gulet denize inerken Bodrum guletleri dünya markası olurken biz hala bu guletlerin gezdiği cennet koyları koruyamamanın sıkıntısını yaşıyoruz. Gökova´nın cennet Mazı, Ören ve Kisebükü koyları deniz turizmi tesisleri adı altında imara açılmak için yeni yasal düzenlemeler yapılıyor.Bunlara dur demek mavi yolculuğu beton yığınına çevrilmesini önlenmesi ve mavi yolculuk koylarının imara açılmasını yarışmalar sırasında da protesto edeceğiz” dedi.

Sunu Sahne Organizasyon bünyesinde yer alan dansçıların yaptığı modern dans gösterileri ise nefesleri kesti. Bodrum Su altı Arkeoloji Müzesi önünde kurulan standaki gösterileri yaklaşık 6 bin kişi izledi. Gösterilerin sonunda dünyayı tekneleri ile dolaşan usta denizciler Sadun Boro, Haldun Kargöz, Tanıl Tuncel, Cumhur Gökova ve eşi Maisa Gökova Organizasyon Komitesi Başkanı Erman Aras ve yardımcısı Süleyman Uysal ile birlikte kampana çanını çalarak yarışmaların startını verdi. Aras, “Yaklaşık 150 gulet ve 1500 kişi ile Ege Denizi´ne yarın yelken açarak barış ve dostluk mesajları verirken bir yandan da Bodrum guletlerine ve bu guletlerin yarattığı mavi yolculuktaki koyların korunmasına dikkat çekmek istiyoruz” dedi.