2015′de de Türkiye, Ruslardan umutlu!

İbrahim Acar

Yabancı turistlerin yoğun olarak tercih ettiği ülkeler arasında olan Türkiye en çok turist olarak ise de Rusları ağırlıyor. Geçtiğimiz zaman dilimi içerisinde Rusya’da gerçekleşen ekonomik krizin Türkiye’ye 2015 turizmine etkisi olacağıyla ilgili ise Antalya II Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar açıklamalarda bulundu. Acar ; Türkiye’nin Rusya’daki ekonomik krizin ülkemize tatil için gelen turistlerin etkilenmemesini beklediklerini açıkladı.

Rus haber ajansı Ria Novosti‘ye açıklamalarda bulunan İbrahim Acar, Rusya’daki olayları kaygıyla takip ettiklerini belirtti. Acar, “Rus turistler bizim için çok önemliler. Her ne kadar Ekim ve Kasım aylarında Rusya’dan gelen turist sayısında düşüş yaşansa da toplam 11 ayda turist sayısında yüzde 4,1′lik artış yaşandı. 2015 yaz sezonunda bu rakamlar artmasa bile aynı kalmalarını umuyoruz” dedi.

Rus turistlere otellerde indirim yapıldığına ilişkin çıkan haberleri değerlendiren Acar, bu durumun belirli otelleri kapsadığını, piyasada genel olarak böyle bir eğilimin olmadığını belirtti ve şöyle devam etti: “Rusya’dan talebin azalacağını düşünerek fiyatları düşürmek için daha erken. Rusya için hiçbir indirim kampanyası mevcut değil. Kriz durumunda Ruslar için bazı oteller indirim ilan ettilerse, bu otel yönetiminin özel kararıdır.”